Betlehemsko svjetlo ove su godine u adventskom razdoblju s radošću dočekali brojni Velikogoričani.
Donošenje Betlehemskog svjetla u Veliku Goricu već je ustaljena tradicija i više niti građanima niti župnicima ne moramo najavljivati njegovo donošenje, niti objašnjavati o čemu je riječ. Osim u Dubrancu, gdje je župnik pitao: “Što će mi to?”.
Kroz simboliku svjetla, upaljenog na mjestu Kristova rođenja u Betlehemu, skauti širom svijeta već dvadesetak godina uoči Božića s milijunima vjernika dijele njegovu poruku mira i ljubavi. Župnik u Dubrancu, kome je ponuđeno da na misu uoči Božića turopoljski skauti donesu Betlehemsko svjetlo i podjele ga s žiteljima Vrhovja pita: “Što će mi to?” !!!
Bože, pomozi mu da progleda, da doživi ljubav i podijeli je s nama i svojim župljanima, kroz suživot i služenje Njima i kroz ovu skromnu gestu dijeljenja svjetla koje milijuni Europljana s veseljem očekuju, primaju i dijele.
Nasuprot ovom iznenađujućem iskustvu, Betlehemsko svjetlo su s radošću dočekali u brojnim velikogoričkim župama. Najprije su nas i gradskog protokola zamolili da Betlehemskim svjetlom uveličamo proslavu 20. rođendana Grada. Nakon što je uz njega predsjednik Gradskog vijeća upalio treću svijeću na Adventskom vijencu ispred Muzeja Turopolja, Turopoljski skauti su uz Turopoljski banderij pod sjajem Betlehemskog svjetla predvodili Povorku svjetla ulicama grada u koju se uključilo više stotina Velikogoričana, članova brojnih gradskih udruga i onih koji to nisu, a koji su primili i među bližnjima nastavili dijeliti poruku mira Betlehemskog svjetla. Svjetlo je primio i gradonačelnik Dražen Barišić, koji je sudjelovao u Povorci svjetla i koji uz Betlehemsko svjetlo upalio treću Adventsku svijeću na Trgu Stjepana Radića.
Prije toga, na poziv turopoljskih plemenitaša, Betlehemsko svjetlo smo im na Svetu Luciju odnijeli u Lukavec grad na redovito Lucijsko spravišće Plemenite opčine turopoljske.
Želja nam je da Betlehemsko svjetlo svake godine uoči Božića, najavljujući tako rođenje živoga svjetla, Svjetla svijeta, dođe do što većeg broja vjernika na području našeg grada i što je više moguće župa, a osobito onih iz kojih su naši članovi udruge. Tako i u Dubranec, gdje ove godine imamo ustrojenu novu patrolu skauta, ali eto …
U brojne druge župe građani već dolaze spremni, s malenim fenjerima i svijećama koje žele upaliti na plamenu Betlehemskog svjetla, primiti tako njegovu poruku i njegovom toplinom zagrijati svoj dom. Župnici su nam i ove godine iskazali dobrodošlicu u Vukovini, Novom Čiču, Ščitarjevu i Velikoj Mlaki, kao i u trima župnim crkvama na užem području grada Velike Gorice, titulara Svetih Petra i Pavla, Navještenja Blažene Djevice Marije i Blaženog Alojzija Stepinca, gdje smo i ove godine Betlehemsko svjetlo donijeli na Badnjak, na dječju misu polnoćku.
Betlehemsko svjetlo na Svetu Luciju je iz Beča doneseno u Zagrebačku katedralu odakle je krenulo na put diljem Lijepe naše. Doneseno je u Ured predsjednice na Pantovčaku, u Hrvatski Sabor i predano predsjedniku Sabora Josipu Leki. Doneseno je u Zagrebačku gradsku upravu gdje ga je primio gradonačelnik Milan Bandić. Svečano su ga primili i brojni drugi župani, gradonačelnici i načelnici općina. Doneseno je u brojne biskupijske prvostolne crkve u našoj i većini europskih zemalja, a kapilarno se njegova poruka mira proširila brojnim župama i dušama vjernika koji su je primili i sami nastavili širiti. Osim u Vrhovju, gdje je ova simbolika za župnika očito besmislena.