U spomen na Tihomira Tomašića – Tihicu petu godinu za redom organizirali smo memorijal “Nitko da ne dođe do prijatelj drag”.
Na ovogodišnjem memorijalu, po mnogima najboljem do sada, okupilo se oko dvije stotine sudionika (160 natjecatelja i oko 40 aktivnih skauta, roditelja, prijatelja i pričuvnih skautskih veterana u organizaciji i provedbi akcije). Na memorijalu su nastupile 22 ekipe natjecatelja, skauta i izviđača te učenika osnovnih škola s područja grada. Uspjehu akcije pridonio je prekrasan sunčan dan, motivirani kontrolori, kratka staza i koncentracija aktivnosti u Parku dr. Franje Tuđmana.
Memorijal je posvećen Tihomiru Tomašiću – Tihici, heroju Domovinskog rata, hrvatskom branitelju pogubljenom na Ovčari kod Vukovara i nekadašnjem izviđačkom voditelju u Velikoj Gorici. Ime memorijala nastalo je prema stihu iz pjesme „Moj grob“ Ivana Gorana Kovačića.
5. memorijal organiziran je u sklopu Dječjeg tjedna Grada Velike Gorice i to na Dan neovisnosti Republike Hrvatske, 08. listopada. Akciju smo započeli postrojavanjem na Trgu Stjepana Radića. Na početku svaka je ekipa imala zadatak naučiti po jednu pjesmu domaće autorice Đurđe Jandriš-Parač na turopoljskom kajkavskom dijalektu.
Poletarci i učenici osnovnih škola potom su se zaputili prema dvama dječjim vrtićima Ciciban i Velika Gorica, gdje su se natjecali u svladavanju prepreka na poligonima. Uz to, gađali su metu pikadom i lukom i strijelom, a naučili su i kako složiti tanjur sa zdravim obrokom.
Izviđači i istraživači su istovremeno pošli u središnji gradski park koji nosi ime dr. Franje Tuđmana, prvog hrvatskog predsjednika. Tu su ih čekala četiri poligona, a koje su na kraju, ali u lakšoj varijanti svladavali i mlađi sudionici memorijala. Prvi poligon objedinio je više skautskih disciplina: vezanja čvorova, prelazak preko zida, podizanje šatora i paljenje vatre.
Špage je trebalo zavezati oko drveta i između dva drveta, na vatrogasni zid visine dva metra trebalo se uspeti, a nakon dizanja šatora trebalo je nacijepati drva, složiti i zapaliti vatru te pregorjeti špagice na dvjema visinama. Povratno je trebalo srušiti šator, ponovo prijeći preko zida i razvezati čvorove. Poletarci i učenici naučili su kako se šator diže te su se natjecali u izradi što više svečane vatre (pagode) od oblica.
Na drugom poligonu sudionici su pokazali svoje teorijsko i praktično umijeće pružanja prve pomoći unesrećenoj osobi. Potom su trebali svladati i poligon s preprekama noseći nosila koja su prethodno sami izradili s “povrijeđenom” osobom u njima. Pomoću kompasa izviđači i istraživači su trebali u što kraćem vremenu odrediti pet azimuta te na njima pronaći skrivene predmete. Malci su imali zadatak odrediti osnovne strane svijeta bez kompasa i objekte koji su prema njima usmjereni. Izazovan je bio i poligon za signalizaciju. Stariji sudionici pomoću zastavica su slali cijelu rečenicu, a malci su trebali signalizirati bilo kojim načinom (osim elektronski i zvukom) nekoliko slova.
Nakon dječjih vrtića mlađi sudionici memorijala upoznali su šećući ulicama grada i razgovarajući s građanima povijest, znamenitosti i tradiciju grada, saznali su nešto više o povijesti skautizma u Velikoj Gorici, o Tihici. Članovi DVD-a Velika Gorica priredili su im dva interesantna i uzbudljiva poligona, gdje su trebali prenijeti kantu s vodom da iz nje ništa ne proliju, spojiti elemente sistema za gašenje vatre (crijeva pomoću spojnica i razdjelnice), a potom su brentačom trebali srušiti bočicu sa stalka.
Vrlo atraktivno i zanimljivo sudionicima bilo je i u parku kod Muzeja Turopolja. Muzej je u Dječjem tjednu priredio izložbu na temu mobe, zajedništva rođaka i susjeda u obavljanju sezonskih i drugih poslova, poput zajedništva u berbi, gradnji i seljenju kuća i slično. Zajedništvo u obavljanju radnih zadataka trebali su pokazati i članovi natjecateljskih ekipa. Pomoću četiri štapa trebalo je prenijeti lopticu, potežući užad prenijeti kantu na konstrukciji s jedne na više različitih točaka, te držeći uže napetim omogućiti prijatelju da po njemu hoda. Sudionici su, zahvaljujući susretljivosti Tanje mogli razgledati stalni postav Muzeja Turopolja.
Slobodni i neobvezni zadatak, koji se dodatno bodovao, bio je prošetati do gradskog groblja pored kojeg je postavljen Spomenik velikogoričkim braniteljima u Domovinskom ratu, pronaći ime Tihomira Tomašića i pokloniti se žrtvama Domovinskog rata.
Hvala svima koji su nam pomogli u organizaciji i provedbi ovogodišnje akcije, posebno skautskim veteranima i roditeljima, te kuharici Mirjani, koji su nam pomogli u provedbi akciji, kao i članovi DVD Velika Gorica, koji su nam uz suorganizaciju omogućili korištenje svoje kuhinje. Hvala i DVD Ribnica na posuđenom zidu, Muzeju Turopolja koji je neradnog prazničnog dana otvorio vrata sudionicima memorijala, Dječjem vrtiću Velika Gorica i Ciciban koji su nas pustili u svoja dvorišta, OŠ Eugena Kumičića gdje su nas bili spremni pustiti u školu ako zatreba, ali i osnovnim školama Šćitarjevo i Jurja Habdelića koje su ove godine jedine uputile svoje učenike, “neizviđače” na ovaj otvoreni gradski memorijal. Posebnu zahvalu na dolasku i sudjelovanju zaslužuju izviđačima iz Osijeka, Duge Rese, Karlovca i Zagreba, koji su zajedno s Turovcima ovo druženje i natjecanje učinili nezaboravnim!
Evo i nekih komentara sudionika ovogodišnjeg memorijala:
IK Javor (Osijek): Sretni, veseli i umorni vraćamo se kući u nas Osijek Osvojili smo 3. mjesto u kategoriji izviđača te smo pobrali pohvale za naš izvidacki i patrolni duh te trud i zajedništvo❤️. Veliko hvala organizatorima, koji su nas opet ugodno iznenadili i dobro zabavili. Posebno hvala i kontrolorima koji su nas jednostavno oduševili.
OI Spider (Duga Resa): Stvarno svaka čast za organizaciju i sve na akciji. Baš smo komentirali kako nam je ovo bila jedna od boljih akcija na koju smo išli! Stvarno nemamo nikakve ali baš nikakve zamjerke na akciju! Hvala Vam na odličnom gostoprimstvu i sjajnom druženju. Očekuj nas dogodine haha Pozdrav iz Duga Rese! Bilo nam je odlično i vidimo se dogodine!
Najbolje ekipe 5. memorijala su:
poletarci: 1. Jato Bijeli vukovi, 2. Ekipa Tigrovi 1, 3. Jato Zelena družba;
izviđači: 1. Kadi? Tote!, 2. Slova, 3. Lege;
učenici: 1. Andautonija (OŠ Šćitarjevo), 2. Jureki (OŠ J. Habdelića), 3. Šćitarjevske zvijezde (OŠ Šćitarjevo).
Odlični su bili i svi ostali !