Obišli smo Spomen područje Jasenovac, Novsku, Pakrac i Lipik gdje smo se družili s lipicancima na državnoj ergeli.
Samo nekoliko sati nakon stravičnog terorističkog napada i pogibije 120 nedužnih civila u Parizu, koji je užasnuo cijeli civilizirani svijet, i nekoliko dana prije obljetnice pogubljenja više od 250 zarobljenih hrvatskih branitelja, civila i ranjenika iz Vukovarske bolnice na Ovčari, članovi Turopoljske udruge skauta “TUR” obišli su 14. studenog 2015. Spomen područje Jasenovac, mjesto zvjerskog mučenja i ubojstava tisuća nemoćnih i nedužnih osoba u Drugom svjetskom ratu.
Na edukativnom izletu, koji je obuhvatio i obilazak gradova Novska, Lipik i Pakrac, u kojima su još uvijek vidljivi tragovi okupacije i stradanja u Domovinskom ratu, djeci smo ukazali na neopravdanost zatvaranja, mučenja i ubojstava civila i brutalnost ratova bez poštivanja pravila ratovanja i u kojima se ne poštuju niti međunarodno priznata prava civila, ranjenika i zatvorenika.
Nadam se da ovakvom edukacijom djece, kao i dosadašnjim posjetima Vukovaru i Ovčari te Gospiću, Bjelovaru, Karlovcu i Osijeku, a uskoro i Škabrnji, dajemo barem mali doprinos stvaranju boljeg svijeta i da ćemo djecu naučiti pokloniti se svakoj žrtvi koja to nije zaslužila biti.
Dominantna tema izleta ipak je bio posjet Državnoj ergeli konja u Lipiku i jahanje lipicanaca. O tome će više reći slike u nastavku.
No, važno je napomenuti da nas je na ovom izletu bilo 68, dok najmlađi članovi, njih petnaestak koji su nam se pridružili unazad desetak dana, kao i članovi koji su bili spriječeni zbog bolesti, na ovom izletu nisu sudjelovali. Dakle, Odred trenutno broji više od osamdeset članova, čime smo postali jedna od najbrojnijih skautskih (izviđačkih) udruga u Hrvatskoj!
Izlet u zapadnu Slavoniju započeli smo posjetom Novskoj, gradu iz kojeg je krenula jedna od najozbiljnijih oslobodilačkih vojno-redarstvenih akcija, Bljesak. Osim o tome, članove smo upoznali i s poviješću grada, koja je zabilježena još u 14. stoljeću, a i danas je vidljiv pečat urbanog razvoja ovog grada iz vremena carica Marija Terezija.
S obzirom da smo u ovaj grad došli nenajavljeni, ugodno nas je iznenadio susret s novljanskim gradonačelnikom Vladom Klasanom. Naime, vidjevši da se velika grupa djece kreće ulicama grada, koga predvodi, gradonačelnik se spustio iz svoga ureda te nam se zaputio u susret. Uz riječi dobrodošlice i poziv da u budućnosti planiramo izviđačko logorovanja pod šatorima na oabli Novljanskog jezera, zajedno smo se slikali i najavili suradnju s novljanskim izviđačima i Gradom koji nam je izrazio dobrodošlicu.
O ovom iznenadnom susretu svoje je slušatelj izvijestio Radio Novska na svojim internetskim stranicama: www.radionovska.hr/vijesti/2976-izvi%C4%91a%C4%8Di-turopoljske-udruge-skauta-posjetili-grad-novsku.html
Iz Novske smo se zaputili u obilazak Spomen područja Jasenovac. Iako nas je kustosica tamošnjeg muzeja upozorila da ne običavaju ugošćivati malu djecu te da upoznavanje s logorom smrti možda nije primjereno za osnovnoškolce i sama se iznenadila interesom i ozbiljnošću pitanja koja su joj postavljala naša djeca. O tome kako su u prošlosti postojala jasna pravila ratovanja, a koliko su ratovi o proteklih sto godina bezobzirni i okrutni, posebice prema civilima, nizašto krivim osobama, samo zato što su po nečemu (nacionalnosti, rasi ili vjeroispovijesti) drugačiji od onih koji vladaju situacijom i trenutkom, razgovarali smo još u autobusu. S velikim interesom djeca su poslušala i video-svjedočanstva preživjelih žrtava Jasenovca.
Prvotni cilj svih naših izleta je upoznavanje Domovine, njene povijesti i bogatstva različitosti njenih regija, područja, ljudi i običaja, kulture i tradicije, jezika i gastronomije. Dakle i povijesti koja je u nekim razdobljima bila sramotna, a u nekim nas čini vrlo ponosnim uz dužnost odavanja zaslužene počasti žrtvama koje su Hrvatskoj željele sve i samo najbolje.
Nakon Jasenovca, zaputili smo se u Lipik koji nas ispunja ponosom. Posebice Državna ergela konja Lipicanaca, koja je kroz povijest više puta doživljavala uspone i padove, bila ponižena i gotovo uništena te je nakon Domovinskog rata, u kojem su konji iz Lipika oteti i odvedeni u Srbiju, a potom nakon godina pregovaranja ponovno vraćeni u Hrvatsku, danas opet aktivna i uspješna. Iako djeluje u prostoru koji je tek djelomično obnovljen nakon rata, u štalama danas žive najbolja grla, na kojima se temelji budućnost ergele.
Dočekao nas je srdačni domaćin, upravitelj ergele i prijatelji-izviđači iz Pakraca, čiji je član i kuhar Gonzo (to mu je nadimak), koji je za nas pripremio odličan lovački gulaš s divljači. Brzo je prošlo vrijeme na ergeli kroz razgovor s ugodnim sugovornicima i stručnim djelatnicima ergele, koji su nas proveli kroz štale, pokazali nam konje i razne kočije, a potom nam predstavili i podmladak koji još uživa u društvu majki, rasnih kobila. Nakratko nas je u štalu “potjerao” razjareni bik, koji je samovoljno napustio štalu, ali oprezni i staloženi radnici (u crvenim odorama) brzo su mu privukli pažnju i odveli ga ponovno na pravo mjesto.
Nakon ručka na otvorenom na ergeli smo se poigrali, a potom smo se zaputili na razgledavanje grada Lipika i potom Pakraca. Tu se već počeo spuštati mrak, no uz kratku šetnju ulicama grada, najveći dio vremena proveli smo u Muzeju Grada Pakraca, uz izložbeni postav vojne i ratne povijesti. Djeca su uživala u razgledavanju oružja, sredstava komunikacije i orijentacije, te vojnik i policijskih odora kojima su se koristili borci u Domovinskom ratu, a pokoja fotka ostat će nam i za uspomenu.
Već se dobrano spustio mrak, iako je bilo tek 17 sati kada smo se zaputili kući. Prvotna procjena pokazala se netočnom, te smo se kući vratili točno kako smo planirali, u 19 sati. Vožnja autocestom bila je ispunjena izviđačkom pjesmom i edukativnim čitancima o kraju koji smo upoznali, a koje su pripremili naši članovi i voditelji.